W Il Bassotto Verde zebraliśmy dla naszych gości największą ilość włoskich likierów. Każdy z nich bez wyjątku wart jest poznania i spróbowania. Dzisiaj zaczynamy od włoskiej „królowej” likierów – Stregi. Liquore Strega to najsłynniejszy włoski likier ziołowy. Swoją przepiękną żółtą barwę zawdzięcza szafranowi. Likier posiada aksamitny słodkawy smak, a z każdym łykiem odnajdujemy nowe posmaki zawartych w nim ziół. Najbardziej wyczuwalnymi zapachami są mięta i cynamon.
Strega czyli czarownica lub strzyga produkowana jest w Benevento w historycznej fabryce naprzeciwko dworca. Benevento to miasto w regionie
Kampania położone w środkowych Włoszech niedaleko Neapolu. Miasteczko już od II wieku odwiedzały czarownice z całego świata i urządzały sabaty w cieniu starych, rozłożystych orzechów. To właśnie czarownice stworzyły tajną miksturę z różnych gatunków ziół. Według jednej z legend, narzeczeni, którzy wypili eliksir wiedźmy – Stregę, pozostawali razem do końca swoich dni. Właśnie w Benevento swoją aptekę prowadził Giuseppe Alberti. Lubił przechadzać się po okolicznych lasach poszukując ziół. Podczas jednej z wielu wycieczek, w 1860 roku zza starego, rozłożystego orzecha wyszła starsza kobieta i powierzyła mu przepis na napój z ziół. Przestrzegła go jednak, że nie może nigdy zdradzić tajnej receptury. Do dzisiaj receptura Stregi jest znana tylko kilku osobom i jest przechowywana w sejfie w fabryce w Benevento. Z 70 ziół i przypraw tworzących likier oficjalnie znanych jest tylko sześć: cynamon cejloński, koper włoski, mięta, irys florencki, jałowiec apeniński i szafran, który daje niesamowitą, żółtą barwę.
Jak pić Stregę? Strega ma 40%, jest zatem mocnym likierem. Można go pić na zimno lub w temperaturze pokojowej. Jest doskonałym składnikiem koktajli (kilka z nich znajdziecie w Zielonym Jamniku). Sprawdza się jako digestiff, czy jak określają to Włosi amazzacaffe, to znaczy podaje się go po jedzeniu lub po kawie w towarzystwie deserów i ciastek.
Strega jest najsłynniejszym włoskim likierem oraz najczęściej podrabianym włoskim alkoholem. Właściciele Stregi z każdej podróży służbowej starają się przywieźć podróbkę swojego likieru. W fabryce, w Benevento posiadają salę, w której gromadzone są przywiezione podróbki. Podobno do dzisiaj udało się zebrać już około 400 sztuk.
Strega to także symbol kultury włoskiej. Najbardziej prestiżowa nagroda literacka przyznawana co roku od 1947 roku to właśnie Premio Strega. Jest ona przyznawana przez Jury zwane Niedzielnymi Przyjaciółmi, składające się z około 400 osób. Oceniane są konkretne dzieła, biorąc pod uwagę tylko prozę napisaną w języku włoskim. Nagroda została ustanowiona przez rodzinę Belloncich, którzy razem z Guido Albertim (ówczesnym właścicielem firmy produkujących Stregę) postanowili ożywić środowisko literackie. W 2018 roku Nagrodę otrzymała pisarka polskiego pochodzenia Helena Janeczek za powieść Dziewczyna z Leicą (La raga zza con la Leica).
I jeszcze najważniejsza informacja, gdy będziecie Państwo we Włoszech i wejdziecie do baru koniecznie sprawdźcie od razu czy jest tam Strega. Jeśli jej nie będzie należy poważnie zastanowić się czy jesteście we właściwym barze.
Firma Strega produkuje także likier na bazie śmietany o nazwie Strega Cream, który również możecie skosztować w Il Bassotto Verde.