Jamnikowe opowieści

18 września, 2024

Burrata

„Jak można rządzić krajem, w którym występuje 246 różnych odmian sera?” zapytał Charles De Gaulle, odnosząc się do trudności napotykanych w czasie kiedy rządził Francją. Kto wie, co powiedziałby wówczas Monsieur le général, w obliczu 487 odmian serów znanych we Włoszech – nie licząc tych, które z pewnością wymykają się oficjalnym statystykom. Wiele włoskich serów może poszczycić się długą tradycją, ale istnieją te, które mają nowszą historię, a mimo to osiągnęły wysoki poziom jakości i są obecnie powszechnie cenione we Włoszech i na świecie. Takim serem jest burrata.

Burrata to wyjątkowy świeży ser, który pochodzi z regionu Apulia na południu Włoch. Choć jej historia nie jest tak długa jak innych tradycyjnych włoskich serów, burrata szybko zyskała międzynarodową popularność dzięki swojej wyjątkowej teksturze i bogatemu smakowi. Wyróżnia się unikalną kombinacją dwóch tekstur. Zewnętrzna warstwa to stała mozzarella, natomiast wnętrze wypełnione jest mieszanką strzępionej mozzarelli i śmietany, co nadaje jej niezwykle kremową i delikatną konsystencję. Burrata jest zamknięta i przewiązana wstążką. Kiedyś do przewiązania używano zielonych liści złotogłowu, które świadczyły o świeżości produktu.

Burrata „narodziła się” oficjalnie w roku 1956, ale podobno była produkowana już od początku XX wieku. Lorenzo Bianchino pracował w jednym z typowych gospodarstw w pobliżu Castel del Monte, gdzie z mleka krów pasących się w pobliżu gospodarstwa wytwarzano pyszne produkty mleczne. Pewnego dnia, w lutym 1956 roku, opady śniegu uniemożliwiły transport mleka i sera. Aby uniknąć strat Lorenzo wpadł na genialny pomysł stworzenia czegoś w rodzaju termosu ochronnego z rozciągniętego sera mozzarella, w którym postrzępione kawałki mozzarelli zmieszane zostały ze śmietanką. Miastem najbardziej znanym z produkcji burraty jest Andria i to właśnie odmiana pochodząca z tego miejsca (Burrata di Adria) posiada certyfikat IGP (Indicazione Geografica Protetta).

Najlepszym sposobem na delektowanie się burratą jest jedzenie jej w naturalnej postaci, w temperaturze pokojowej. Aby podkreślić niepowtarzalny smak tego sera można doprawić go oliwą z oliwek i balsamico. W Il Bassotto Verde podajemy In Salata di Burrata na rukoli w towarzystwie pomidorków koktajlowych i własnoręcznie robionej konfitury z zielonych pomidorów.

Znajdziecie u nas również burratę podawaną na pizzy lub pinsie. Świeży ser podany jest na gorącym placku pizzy lub pinsy, otoczony rukolą i pomidorkami koktajlowymi. Sprawdźcie pozycję w naszym menu tutaj.

Zapraszamy do degustacji tego wspaniałego sera rodem z Apulii.

Udostępnij